Każde gospodarstwo rolne musi co roku wykonywać szereg prac polowych związanych z wysiewem, nawożeniem, zbiorem roślin czy przygotowaniem gruntu pod kolejne zasiewy. W dzisiejszych czasach większość gospodarstw wykorzystuje w tym celu nowoczesne maszyny rolnicze, które usprawniają pracę i dają lepsze efekty. Nie oznacza to jednak, że każde z nich musi zdecydować się na zakup wszystkich tych urządzeń. Nie da się bowiem ukryć, że wiąże się to ze sporymi wydatkami.

Co wpływa na ceny usług rolniczych?

Dlatego też coraz częściej gospodarstwa, które nie posiadają własnego wyposażenia, decydują się na skorzystanie z usług firm, które zajmują orką, bronowaniem czy wysiewem roślin. Ceny usług rolniczych nie należą co prawda do najniższych, jednakże nie obciążają budżetu gospodarstwa tak jak inwestycja we własny sprzęt, który trzeba dodatkowo konserwować i naprawiać. Sprawdźmy jednak jak kształtują się ceny usług rolniczych w 2020 roku oraz co wpływa na ich poziom.

Na obowiązujące obecnie ceny usług rolniczych wpływa szereg czynników. Przede wszystkim jest to oczywiście region Polski, w którym zamierzamy je zamówić. Obecnie najbardziej atrakcyjne stawki możemy zaobserwować w województwach kujawsko-pomorskim, świętokrzyskim i podlaskim. Najwyższe ceny obecnie obserwujemy w województwach mazowieckim, śląskim i łódzkim. Kolejnym czynnikiem wpływającym na ceny usług jest wielkość zamówienia. Większe gospodarstwa rolne mogą liczyć na bardziej atrakcyjne ceny. Co więcej, krócej będą oczekiwać również na realizację usługi. Na poziom cen wpływać może również to, jakich maszyn używa zleceniobiorca. Jeśli jest to nowy sprzęt o dużej efektywności, koszt może być nieco wyższy, niż w przypadku maszyn starszego typu.

Jakie są stawki i miary w przypadku usług rolniczych?

W zależności od rodzaju usług rolniczych, wyznacza się ich cenę biorąc pod uwagę różne czynniki. Co więcej, jeden rodzaj prac może być rozliczany na kilka sposobów. Przykładowo, rozwożenie obornika lub siew można wycenić zarówno za godzinę pracy, jak i od hektara ziemi, na której zostały wykonane prace. Bardzo popularne jest również wycena usług za sztukę (np. w przypadku prasowania siana lub słomy).

Jak wyglądają przykładowe ceny w różnych regionach naszego kraju?

Jak już zostało wyżej wspomniane, ceny usług rolniczych mogą różnić się w zależności od regionu. Niemniej jednak da się określić średnie kwoty, które musimy zapłacić za poszczególne prace. W 2020 roku prezentują się one następująco:

● bronowanie – koszt ok 120 zł/h;

● oprysk – 65 -75 zł/hektar ziemi rolnej;

● prasowanie siana z owijaniem bel – 18-27 zł/sztuka;

● siew siewnikiem zbożowym – 190-250 zł/godzina pracy maszyny z operatorem;

● orka pługiem 3 skibowym – 180-280 zł/hektar pola

A zatem ceny usług rolniczych w 2020 roku nie należą do najniższych, na co narzeka wielu, szczególnie małych rolników. Mimo to, korzystanie z nich jest wciąż bardziej opłacalne, niż zaciągnięcie kredytów lub pożyczek na zakup własnych maszyn rolniczych. Dodatkowo, nie musimy wówczas przejmować się dodatkowymi kosztami ubezpieczeń, napraw i konserwacji pojazdów. Nie dziwi więc fakt, że wiele gospodarstw korzysta z usług rolniczych i nie wyobraża sobie innego sposobu przeprowadzania niektórych prac polowych.