Nie chcemy likwidować działalności, jednak przydałaby się nam chwila wytchnienia, by móc wyjechać na wakacje lub bardziej dopilnować swoje dzieci. Powodem wyboru takiego, a nie innego rozwiązania mogą także być tzw. martwe miesiące w naszej branży, ale nie tylko. Bez względu na motyw zamysłu zawieszenia działalności gospodarczej, wiedzmy, iż jest taka możliwość. Warunek jest tylko taki, że nie zatrudniamy żadnych pracowników. W tym drugim przypadku nie da się działalności zawiesić.

Jak zawiesić działalność przez Internet bez tłumaczenia się dlaczego?

W dobie Internetu mamy wiele udogodnień. Nie musimy wielu rzeczy załatwiać osobiście. Wystarczy nam do tego komputer i łącze internetowe. Możemy dokonywać opłat bieżących, robić zakupy, porozumiewać się z innymi, umawiać na wizyty u specjalistów itd. Jeżeli prowadzimy jednoosobową działalność, warto by było, abyśmy już zawczasu wiedzieli, jak zawiesić firmę online. Potrzebujemy wypełnić druk CEIDG-1 i przesłać go przez panel w banku, w którym mamy konto firmowe.

W każdej chwili może wydarzyć się coś, co spowoduje potrzebę zawieszenia działalności przez Internet. Może planujemy ślub i podróż poślubną albo ma nam się urodzić dziecko i chcemy na pewien czas zająć się wyłącznie maluszkiem, nie myśląc o firmie. Zlikwidować firmę, a potem ponownie ją zakładać mija się z celem. Lepiej zawiesić działalność online na jakiś czas i nie przeżywać kolejnego wdrażania biznesu od podstaw.

Aby się nie tłumaczyć z powodu wstrzymywania się od pracy we własnym biznesie, musimy wiedzieć na jak długo można zawiesić działalność. W tym aspekcie jest spory okres czasu, gdyż jak zawieszamy firmę online lub osobiście w urzędzie, możemy być nieaktywni zawodowo od 30 dni aż do 2 lat.

Ważny jest termin w jakim zawieszamy działalność online

Musimy wiedzieć, iż pewne opłaty nawet po zawieszeniu firmy, musimy uiszczać:

  • kredyty i zobowiązania, które powstały przed zawieszeniem;
  • opłaty abonamentowe;
  • opłaty za domenę i hosting;
  • należności za prowadzenie rachunku firmowego w banku;
  • opłata za wynajmowany lokal;
  • sprawy sądowe związane z firmą, powstałe przed zawieszeniem itp.

Jeżeli zawieszamy działalność przez Internet, zróbmy to 1 dnia danego miesiąca. Jeżeli zdecydujemy się na inny termin, wówczas będziemy musieli uiścić jeszcze w ZUS-ie składkę zdrowotną za cały miesiąc.

Korzyści, jakie zawieszenie firmy online nam daje

Te korzyści mamy również, jeżeli udajemy się osobiście do urzędu w tej sprawie. Są nimi nie tylko wolny czas potrzebny dla nas, ale także nie musimy opłacać składek ZUS ani zaliczek podatku dochodowego do US. Jest tylko jeden problem, iż 30 dni od momentu zawieszenia działalności tracimy ubezpieczenie zdrowotne. Z tego powodu nie mamy już możliwości korzystania z bezpłatnej pomocy lekarskiej i szpitalnej.

W tym wypadku, jak zawieszamy działalność online, możemy zdecydować się na kontynuowanie składek zdrowotnych w ZUS lub wykupić pakiet zdrowotny w prywatnych instytucjach medycznych, oferujących bezpłatną pomoc lekarską. Przy tych pakietach sprawdzajmy, jacy specjaliści będą do naszej dyspozycji oraz czy wchodzą w ich skład również zabiegi i leczenie szpitalne, np. z powodu jakiegoś wypadku lub choroby.

Zawieszenie działalności przez Internet
Źródło: Pixabay.com

Na jak długo można zawiesić działalność?

Tak jak było wspomniane, bez tłumaczenia się, z jakiego powodu zawieszamy działalność, jest to od 30 dni do 2 lat. Jednak jest jeszcze jeden przepis, na jak długo można zawiesić działalność. Daje on nam możliwość zawieszenia firmy nawet na 6 lat. Jeżeli wyjaśnimy, iż chcemy sprawować opiekę nad dzieckiem przez okres pierwszych 3 lat jego życia, otrzymamy możliwość zawieszenia biznesu na te 3 lata.

Nie musimy trzymać się sztywno tych konkretnych pierwszych 3 lat życia naszego dziecka. Ten przywilej możemy wykorzystać aż do momentu, gdy nasze dziecko osiągnie wiek 6 lat, a konkretnie do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 lat.

Na okres 6 lat zawiesimy działalność, jeżeli sprawujemy opiekę nad dzieckiem niepełnosprawnym. Ten okres możemy wykorzystać w ciągu 18 lat życia dziecka. Czyli gdy dziecko kończy 18 lat, kończy nam się możliwość zawieszenia firmy na okres 6 lat.

Autor teksu:
Beata Goździk – copywriter,
autorka książki „Bierz plecak i lecimy
(wyd. Psychoskok, Konin 2018),
lektorka audiobooków.

Źródła: