W każdej pracy potrzebujemy sprzętu, który ułatwi nam działanie. Znacznie szybciej uporamy się ze sprawą oraz zmęczymy się przy tym o wiele mniej, aniżeli wówczas, gdy wszystko musimy wykonać „na piechotę”. Gdy otwieramy własny biznes, warto otoczyć się sprzętem, który usprawni nam prowadzenie firmy.

Narzędzia biznesowe w 3D

Zagadkowe narzędzia w 3D to po prostu każdy sprzęt, który możemy wziąć do ręki lub przynajmniej dotknąć palcami. W przypadku producenta odzieży będą to różnego rodzaju maszyny do zszywania części, obrębiania, obszywania, nacinania, prasowania oraz narzędzia i przybory, jak np. stoły, nożyczki, igły, nici, żelazko, wszywki, guziki, gumki itd., a także materiały: tkaniny oraz dodatki (flizelina, gąbka, watolina itp.).

W obecnych czasach powinny być również:

  • telefon,
  • faks,
  • komputer,
  • laptop,
  • smartfon,
  • drukarka,
  • skaner,
  • kasa fiskalna,
  • faktury,
  • pieczątka firmowa,
  • księgi przychodów i rozchodów.

Pomocne narzędzia biznesowe w komputerze

Niektóre narzędzia wymienione powyżej, można zamienić na wirtualne. Komputer to dobrodziejstwo, dzięki któremu wiele przyborów możemy zastąpić aplikacjami, pakietami i programami komputerowymi, które posłużą nam jako specjalistyczne:

  • kalkulatory,
  • kalendarze,
  • arkusze matematyczne,
  • do wystawiania faktur itp.

Elektroniczne roboty, w postaci sprzętu komputerowego, odciążają nas od wielu prac, dlatego warto z nich korzystać i zainstalować w nich potrzebne nam do pracy w firmie odpowiednie oprogramowania. Narzędzia internetowe chronią nas przed zapełnianiem półek segregatorami pełnymi wszelkich dokumentów. Wszystko mamy w jednym miejscu, łatwo nam wyszukać potrzebne dane i zawsze mamy wgląd do tych z ubiegłych miesięcy czy lat. Dobrze jest mieć zawsze zapasowe kopie, które również nie zajmują nam miejsca w biurze.

Narzędzie matematyczne w biznesie

Biznes opiera się na matematyce, która jest uważana za język natury, nauki, fizyki, biologii, astronomii, chemii, ponieważ pozwala znaleźć logikę i gramatykę we wszechświecie.

Matematyka to nie tylko liczby, chociaż wiele osób zawęża ją do tego właśnie schematu. W biznesie może ona posłużyć w strategii planowania i analizie rynku oraz możliwości utrzymania się na nim. Spośród narzędzi matematycznych w biznesie, wymienić należy między innymi arkusze kalkulacyjne, które w łatwy sposób zapiszemy, dzięki specjalnym programom np. Microsoft Excel.

Microsoft Excel to program, który przedstawia dane liczbowe za pomocą tabeli dwuwymiarowych. Dzięki temu programowi można automatycznie obrobić te dane i zaprezentować je w różny sposób (wykresy liniowe, punktowe, słupkowe, kolumnowe i.in. Program ten jest bardzo przydatny i jeżeli nie mamy możliwości na początku swej kariery biznesowej zatrudnić kogoś, który zająłby się zarządzaniem, zmuszeni jesteśmy sami opanować ten rodzaj planowania i przewidywania.

Narzędzia biznesu
Źródło: Pixabay.com

Uniwersalne narzędzie matematyczne w biznesie pomocne w księgowości

Microsoft Excel jest bardzo prostym i najłatwiejszym programem, od którego powinniśmy zacząć, prowadząc biznes. Jesteśmy w stanie go opanować samodzielnie, jednak jeżeli przysparza nam to kłopot, krótki kurs stacjonarny rozwieje wszelkie wątpliwości „co do czego”.

Przy pracy biurowej, w księgowości, potrzebne są specjalistyczne narzędzia biznesowe w postaci programów, które w nieskomplikowany sposób pozwolą księgowej wprowadzać dane z faktur i obliczać ryczałt, czy przychód i rozchód oraz dochód.

Programy te pomagają w obliczaniu także rocznych zestawień do Urzędu Skarbowego oraz comiesięcznego przesyłania arkuszy do ZUS. Narzędzia takie same liczą, podliczają słupki, dodają, odejmują, mnożą, dzielą itd. W łatwy sposób bez zbytniego wysiłku zostaje wyliczona pensja dla pracownika w netto i brutto oraz wygenerowane są nadgodziny, dni wolne od pracy, zwolnienia lekarskie itp.

Obecnie w jednym zakładzie pracy potrafi być więcej niż 100 osób, a to rzutuje na większy wysiłek w okiełznaniu wszelkich obliczeń, niż to jest w małej firmie, zatrudniającej kilka osób, w której można dać sobie radę nawet bez specjalistycznego oprogramowania, jednak i tam warto je obsługiwać.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem www.wlasnybiznes.eu.

Autor tekstu:
Beata Goździk – autorka książki Bierz plecak i lecimy
(wyd. Psychoskok, Konin 2018),
lektorka audiobooków oraz copywriter.

Źródła:

  • Agnieszka Skupieńska, Zostań freelancerem Praca zdalna od A do Z, wyd. Skupieński MrketingSp. z o.o., Łódź 2016,
  • http://nf.pl/manager/biznes-powinien-zrozumiec-ze-matematyka-to-nie-tylko-liczby,,49587,150.