Wiele osób, które kończą szkołę średnią i stają przed koniecznością wyboru kierunku studiów, stawia na te, które od lat cieszą się spora popularnością. Uznają bowiem, że oznacza to, że po ich ukończeniu nie będą miały problemu ze znalezieniem pracy, ponieważ nadal jest spore zapotrzebowanie na absolwentów. Jednym z nich jest zarządzanie. Studia te wybierane są nadal bardzo chętnie. Czy jednak jest to przyszłościowy kierunek? Jakie daje możliwości kariery? Przekonajmy się.

Z uczelnianej auli do gabinetu dyrektora?

Mówiąc o studiach zarządzania warto zacząć od rozwiania pokutującego wciąż mitu. Wiele osób uważa, że kierunek ten pozwala na szybkie objęcie posady kierowniczej i zarządzanie personelem. Wielu maturzystów mających ambicje zostać managerem wybiera zarządzanie z nadzieją, że szybko uda im się spełnić swoje marzenia o zajęciu najwyższego stanowiska. Niestety, nie jest to do końca prawdą.

Warto mieć bowiem świadomość, że oprócz wiedzy, którą zdobędziemy na studiach, niezbędne jest również doświadczenie. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy rezygnować z zarządzania. Studia te są bowiem bardzo przydatne nie tylko dla pracowników firm, ale również dla osób, które prowadzą własną działalność. Co więcej, wbrew obiegowej opinii możemy zarządzać nie tylko pracownikami. Obecnie kierunek studiów, jakim jest zarządzanie, posiada wiele różnorodnych specjalizacji, które przygotowują nas do odpowiedzialnego i umiejętnego zarządzaniem logistyką, finansami, zasobami firmy czy jej inwestycjami. Każdy może więc znaleźć coś dla siebie.

Dla kogo zarządzanie będzie dobrym kierunkiem?

Nie da się ukryć, że studia zarządzania nie są idealnym wyborem dla każdego absolwenta szkoły średniej. To kierunek, na którym sprawdzą się osoby zdecydowane, umiejące szybko podejmować decyzję oraz potrafiące argumentować je w przekonujący i przystępny sposób. Absolwenci zarządzania powinny być osobami pewnymi siebie, komunikatywnymi oraz otwartymi. Bardzo przydatna jest również umiejętność analitycznego myślenia, a także brak trudności w dokonywaniu obliczeń, porównań czy opracowań statystycznych. Wszystko to będzie bowiem niezbędne w późniejszej karierze zawodowej.

Jak dostać się na studia?

Wymagania dotyczące studiów zarządzania różnią się na poszczególnych uczelniach. Mogą również być zróżnicowane ze względu na specjalizację, którą wybierzemy. Niemniej jednak aby mieć szansę na rozpoczęcie edukacji wyższej na tym kierunku, musimy przygotować się na to, że uczelnie biorą pod uwagę takie przedmioty jak język polski, matematyka i język nowożytny. Często liczą się również wyniki z informatyki, historii, geografii czy WOS-u. Warto więc wcześniej sprawdzić wymagania naszej wymarzonej uczelni.

Czy jest to przyszłościowy kierunek?

Coraz częściej pojawiają się opinie mówiące o tym, że nie ma już zapotrzebowania na pracowników, którzy ukończyli zarządzanie. Studia te jednak nadal dają nam sporo możliwości zdobycia dobrze płatnego i stałego zatrudnienia. Są również nieocenioną pomocą dla tych osób, które zamierzają założyć własną działalność. Wciąż więc zarządzanie jest kierunkiem studiów, które warto brać pod uwagę. Ważne jest jedynie, aby dobrze dopasować do siebie specjalizację oraz korzystać z możliwości, jakie daje nam studiowanie, a więc praktyk, stażów, wyjazdów i wymian studenckich. Dzięki temu zdobędziemy cenne doświadczenie, które z pewnością przyda nam się na rynku pracy.