Nie jest tajemnicą, że niektóre kierunki studiów dają o wiele lepiej płatne perspektywy zawodowe. Na obecnym rynku pracy najważniejsze są praktyczne umiejętności i wiedza, która pozwala na efektywne działanie. Jednym z kierunków o dużej popularności jest przedsiębiorczość, która pozwala na działanie w wielu kierunkach zawodowych, również w kwestii własnej działalności gospodarczej. Na co mogą liczyć studenci tego kierunku, i czy daje on praktyczne umiejętności pożądane na rynku pracy?

Kierunek nie dla każdego

Kierunek przedsiębiorczość został stworzony z myślą o kandydatach którzy cechują się analitycznym myśleniem, potrafią z łatwością funkcjonować w stresie, a przede wszystkim są przedsiębiorczy i doskonale zarządzają swoim czasem. Praca po kierunku przedsiębiorczość może mieć wiele wymiarów – absolwenci mogą zarówno spełniać się na stanowiskach menadżerskich, kierowniczych, jak i zajmować się mogą z powodzeniem np. obsługą prawną przedsiębiorstw. Wielu absolwentów decyduje się również na prowadzenie własnej działalności gospodarczej, a to dzięki praktycznej wiedzy i doświadczeniu które zdobywają podczas studiowania przedsiębiorczości.

Perspektywy zawodowe po USOS UŚ

Przed absolwentami studiów na kierunku przedsiębiorczość otworem stoją zarówno najróżniejsze korporacje, instytucje państwowe, ale również własna działalność. Analityczne myślenie, umiejętność radzenia sobie ze stresem, a przede wszystkim praktyczna wiedza z zakresu zarządzania, finansów, księgowości oraz prawa pozwala im z powodzeniem prowadzić własne przedsiębiorstwa. Przez absolwentów najczęściej wybierane są stanowiska takie jak:

  • stanowiska specjalistów z zakresu finansów,
  • Kierownictwo kadr i zasobów ludzkich,
  • Specjaliści do spraw rachunkowości,
  • Wszechstronna obsługa klienta,
  • Uczestnictwa w zespołach projektowych lub zadaniowych.

W trakcie studiów dużą uwagę przykłada się do wykorzystywania zdobywanej wiedzy w praktyce, np. w formie organizowanych warsztatów czy praktyk zawodowych, dzięki czemu absolwenci mają już praktyczne przygotowanie do obejmowania wyżej wymienionych stanowisk.

Przedsiębiorczy mężczyzna
Źródło: Pixabay.com

Znaczenie uczelni w procesie kształcenia młodego przedsiębiorcy – system USOS UŚ

Szkoła wyższa na której podejmuje się studiowania przedsiębiorczości ma ogromne znaczenie dla przyszłej wiedzy, praktyki i doświadczenia absolwentów. Niektóre prezentują znacznie wyższy poziom nauczania, a ich progi zasilają wysokiej klasy specjaliści, którzy dbają o uzyskanie odpowiednich kompetencji swoich studentów. Im wyższe miejsce zajmuje uczelnia w ogólnodostępnych rankingach, tym oczywiście lepiej dla studentów.

Oferowane przez uczelnie systemy jednak mogą być bardzo ważną wskazówką dla zarówno obecnych jak i przyszłych studentów. Doskonałym przykładem pozostaje USOS UŚ, czyli Uniwersytecki System Obsługi Studentów Uniwersytetu Śląskiego. Doskonała organizacja tego systemu, a przede wszystkim duża wiedza i przejrzystość sprawia, że studenci z łatwością uzyskują niezbędne informacje o interesujących ich kierunkach studiów, wraz z dokładnym planem nauczania na kolejne etapy edukacji. USOS UŚ pozostaje póki co wzorem dla innych uczelni pod względem jakości systemu i jego zaplecza. Potencjalny student z pewnością doceni jego walory, jeżeli zdecyduje się na tę śląską uczelnię.

Czy jest to przyszłościowy kierunek?

Przez wzgląd na duży nacisk na praktyczną część tych studiów, przedsiębiorczość pozostaje w ścisłej czołówce kierunków pożądanych na rynku pracy. Duża wszechstronność wiedzy i doświadczeń absolwentów, szczególnie tych renomowanych uczelni sprawia, że praca po kierunku przedsiębiorczość pozostaje tylko kwestią czasu i podjętych wyborów.

Osoby o analitycznym umyśle, z wiedzą zdobytą na kierunku przedsiębiorczości mają tak szeroki wachlarz miejsc pracy do wyboru, że jedynie w jego gestii pozostaje ostateczny wybór. Zdecydowanie warto podjąć takie studia, jeżeli zależy nam na wszechstronności i praktyczności zdobytej wiedzy, a na pewno nie będą to pieniądze wydane na marne.

O autorze:
Aleksandra Karcz – pisarka,
autorka felietonów i artykułów lifestyle.
Absolwentka Akademii
Ekonomiczno Humanistycznej w Warszawie.

Źródło:

  • Przedsiębiorcy i ich działalność , dr hab. Andrzej Powałowski, dr Hanna Wolska, wyd. C.H. Beck, 2019 r.