Posiadanie konta bankowego jest w dzisiejszych czasach dużym ułatwieniem. Bankowość online pozwala na realizowanie wielu zadań i obowiązków związanych z finansami. Konto w banku pozwala lepiej zorganizować swoje fundusze oraz stanowi użyteczną metodę na wydatkowanie pieniędzy. Dziś, z użyciem płatności mobilnych, odbywa się znakomita większość transakcji. Kartą, telefonem czy smartwatchem możemy płacić w wielu miejscach w Polsce. Posiadanie konta osobistego w banku może jednak wiązać się z koniecznością ponoszenia opłat i dodatkowych prowizji: dlatego warto wybrać takie konto, które będzie atrakcyjne dla nas, jako konsumentów. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, na etapie wybierania optymalnego rachunku bankowego.

Warto przeczytać regulamin, a w szczególności tabelę opłat

Większość osób ma tendencję do podpisywania dokumentów i umów „w ciemno”, bez szczegółowego przeanalizowania ich treści. W przypadku konta bankowego mówimy o naszych środkach finansowych: warto zatem mieć świadomość, że to bardzo ważna kwestia tycząca się naszego majątku. Pominięcie etapu czytania umów, w tym w szczególności spojrzenia na tabelę opłat, może zakończyć się dla nas niekorzystnie. Nie będziemy do końca wiedzieć dlaczego bank naliczył nam np. dodatkową prowizję za wypłatę z bankomatu, czy za miesięczne użytkowanie karty. Instytucje bankowe posiadają różne strategie naliczania opłat za prowadzenie konta. Niektóre mogą dotyczyć nadmiarowej liczby przelewów, inne zaś tyczyć się dodatkowych prowizji za przewalutowanie. Nasz prywatny ranking kont powinniśmy zatem zacząć układać od analizy ewentualnych opłat. Jeśli często wypłacamy pieniądze z bankomatu, wybierzmy taki bank, który oferuje nielimitowaną liczbę transakcji wypłat. Warto pamiętać, że w takim wypadku bank najczęściej „ulokuje” prowizje w ramach innych usług.

Dostępność stacjonarna i liczba obsługiwanych bankomatów

Jak wspomnieliśmy wcześniej, prowadzenie konta bankowego wraz z użytkowaniem karty płatniczej nie jest do końca darmowe. Bank może naliczać różnorodne opłaty, które zostały wyszczególnione w regulaminie. W przypadku wybierania optymalnego rachunku zwróćmy uwagę na to, jaką liczbą bankomatów dysponuje dana instytucja. Może okazać się, że w naszej miejscowości dostępny jest np. jeden, dosyć oddalony bankomat danego banku, a wypłata środków z innych bankomatów będzie wiązała się z naliczeniem prowizji. To samo tyczy się dostępności stacjonarnej placówek bankowych. Mimo, iż w dobie dzisiejszych osiągnięć technologicznych większość rzeczy jesteśmy w stanie załatwić przez internet, to czasami stacjonarna placówka „przyda się”. Jedną z takich sytuacji może być np. zgubienie portfela i telefonu: wówczas najprościej zabezpieczymy naszą kartę udając się do placówki banku. Jednym z narzędzi pozwalających sprawdzić dostępność miejsc i bankomatów jest internetowy ranking kont osobistych.

Korzyści otwarcia rachunku w banku – jeśli tak, to jakie?

Wiele banków oferuje zastrzyk finansowy „na start”, za samo założenie konta osobistego. To duża szansa na dodatkową formę wsparcia finansowego. Obecnie można zarobić nawet kilkaset złotych za sam fakt skorzystania z usług banku. Uzyskujemy w ten sposób dwie korzyści jednocześnie: mamy własny rachunek i dostajemy dodatkową gotówkę. Warto jednak, podobnie jak w przypadku opłat i prowizji, sprawdzić regulamin promocji. Może okazać się, że bank oferuje dodatek finansowy jedynie dla określonego grona osób, do którego nie zaliczamy się. Aspekt finansowy nie powinien być jednak czymś decydującym w doborze banku: warto na tę sprawę patrzeć znacznie szerzej. Przykładowy ranking kont dostępny w internecie bierze pod uwagę zestaw czynników, dzięki którym weryfikuje „opłacalność” zakładania konta – nie jest to zatem wybór oparty o tylko jedną kwestię.