Jeśli uprawiasz sport, to pewnie chciałbyś mieć pamiątkę ze swoich treningów. Doskonale sprawdzą się w tej roli filmy, które równocześnie będą też mogły być wykorzystane jako baza do planowania dalszych ćwiczeń, obserwowania postępów prac oraz do tego, by wykrywać błędy podczas treningów. Nagrania są szczególnie ważne, gdy kilka osób ćwiczy równocześnie i nie ma możliwości, by w pełni skupić się na wszystkich w tym samym czasie. Jak więc upamiętnić treningi?

Kamerka na ubraniu lub kasku

W wypadku wielu dyscyplin sportowych doskonale sprawdzają się kamerki, które mogą być montowane na odzieży lub na kasku. Zwykle takie kamery są przystosowane do pracy w ciężkich warunkach. Są odporne na wstrząsy, uderzenia, a także na wilgoć. Nagrania z nich nie zawsze jednak sprawdzają się jako materiał do analizy. Z racji umieszczenia kamery bezpośrednio na osobie trenującej, nagranie jest wykonywane z jej perspektywy. Tym samym nie ma mowy o tym, by można było na filmach uwiecznić wszystko, co istotne. Nie będą widoczne ruchy rąk lub nóg, a jedynie przestrzeń, która znajduje się bezpośrednio przed sportowcem. To dość kiepska pamiątka, bo nie będzie nawet widoczna twarz osoby, która nagrywała film. W związku z tym autorstwo może okazać się trudne do ustalenia.

Dron sportowy

Inną metodą uwiecznienia treningu jest wykorzystanie drona sportowego. To urządzenie, które może nagrywa z powietrza. Można je tak zaprogramować, by obraz obejmował wszystkich uczestników treningu lub skupił się na wybranych osobach lub akcji. Oczywiście, jeśli zależy nam na nagraniach bardzo spersonalizowanych, to musimy też skorzystać z pomocy operatora drona. Dzięki temu można liczyć na to, że nagranie będzie wyjątkowe. Dron sportowy musi być wyposażony w odpowiedni rodzaj kamery. Bardzo ważne jest to, by była ona dopasowana do potrzeb sportowców. Oznacza to, że musi ona skutecznie rejestrować szybko zmieniający się obraz i dźwięk. Ważne jest też szerokie pole widzenia, które umożliwia równoczesną obserwację dużej powierzchni. Drony sportowe nie są urządzeniami zautomatyzowanymi. Konieczne jest więc, by obsługiwał je ktoś, kto nie jest zaangażowany bezpośrednio w trening. W przypadku bardzo profesjonalnych urządzeń trzeba skorzystać z pomocy dobrego fachowca. Jednak w przypadku prostych dronów sportowych obsługą może zająć się też osoba początkująca. Nagrane ujęcia można później połączyć w jeden pamiątkowy film. Dobre drony umożliwiają też przekazywanie obrazu na żywo. To bardzo ciekawe rozwiązanie, które można zastosować np. podczas rozgrywania meczów. Obraz z drona można przekazywać na ekran dużego telewizora, który ułatwi kibicom śledzenie akcji na boisku. Oczywiście możliwy jest też streaming meczu na żywo, by udostępnić wydarzenie szerszej publiczności. Dron więc nie jest zarezerwowany wyłącznie do nagrywania pamiątkowych spotkań. Może się on za to sprawdzić podczas wszystkich rozgrywek międzyszkolnych lub gminnych. Nagrania pomogą też rozwiać wątpliwości w przypadku sytuacji spornych i dyskusyjnych.