Każdy chciałby być maksymalnie wydajny i efektywny w pracy, jednak czasem zdarzają się problemy z koncentracją, które skutecznie to uniemożliwiają. Mogą one wynikać z pozornie nieistotnych czynności, jakie codziennie wykonujemy – istnieje jednak co najmniej kilka skutecznych sposobów na poprawę swojej koncentracji, która przełoży się na osiągane wyniki. Jak poradzić sobie z tym problemem, i jak się skupić na pracy, by efektywniej działać?

Zadbaj o swoje otoczenie!

Istnieje pogląd mówiący o tym, że bałagan na biurku i pomieszczeniu, w którym pracujemy, świadczyć może o  posiadaniu duszy artysty i dużej kreatywności. W rzeczywistości jednak okazuje się, że znacznie łatwiej rozpraszamy się i odrywamy od pracy kiedy znajdujemy się we wszechogarniającym bałaganie. Stanowisko pracy powinno być zawsze uporządkowane, a samo pomieszczenie porządnie przewietrzone. Warto również zadbać o wygodne krzesło, i dobrze dopasowane do naszego wzrostu biurko, dzięki czemu nasze ciało nie będzie męczyć się podczas dłuższej pracy.

Wyłącz telefon!

Współcześnie każdy człowiek ma przynajmniej jedno urządzenie elektroniczne, które umożliwia mu wykonywanie wiele czynności. Na czas pracy warto wyłączyć zarówno telefon jak i wszelkie inne sprzęty, takie jak telewizor czy radio – są one niepotrzebnymi rozpraszaczami uniemożliwiając pełną koncentrację na wykonywanym zadaniu.

Ciągłe zerkanie na powiadomienia w telefonie, czy odrywanie się od pracy by przeglądać portale społecznościowe nie sprzyja efektywnej pracy – udaremnienie tego przez ich wyłączenie może pozwolić w pełni oddać się pracy w wyznaczonym do tego czasie.

Dieta a efektywność w pracy

Nie od dzisiaj wiadomo, że dieta ma niezwykle duży wpływ na zdrowie i codzienne funkcjonowanie człowieka. Posiłki ciężkostrawne po których czujemy się senni są największymi wrogami produktywności w ciągu dnia – warto zastąpić je lekkimi, kilkuskładnikowymi daniami na bazie owoców i warzyw.

Ograniczyć znacznie należy również spożywane cukry, przede wszystkim znajdujące się w słodyczach. Jak pokazują badania, niektóre owoce na pamięć i koncentrację działają doskonale, wspierając naturalne mechanizmy pracy mózgu, i dodając energii.  Pewna grupa produktów spożywczych zawierająca m.in. owoce na koncentrację które warto wprowadzić na stałe do swojej diety, to np.:

  • Morele – podobnie jak awokado, posiada duże ilości potasu,  a także witamin z grupy B.
  • Awokado – zawiera potas, który odpowiada za odpowiednie utlenienie mózgu.
  • Warzywa liściaste – dostarcza organizmowi żelaza, które odpowiada za proces zapamiętywania.
  • Ryby – bardzo ważny element codziennej diety; mięso rybie zawiera kwas linolowy, który znacznie poprawia koncentrację, pamięć, a także zapobiega utratę pamięci krótkotrwałej, która jest objawem choroby Altzheimera.
  • Orzeszki ziemne, soja, pszenica – w znacznym stopniu poprawiają pamięć, zapobiegają ospałości, poczuciu znużenia, dodają energii. Zawierają duże zasoby lecytyny.
Jak się skupić w pracy
Źródło: Pixabay.com

Powyższe produkty można zakupić w praktycznie każdym supermarkecie czy warzywniaku, jednak niektóre z nich, choćby soja czy pszenica mogą być problematyczne do znalezienia w dobrej cenie. Alternatywą dla klasycznych sklepów staje się internetowy sklep ogrodniczy – https://www.podkarpackiesady.pl/, który w swojej ofercie również posiada wartościowe sadzonki drzewek i krzewów owocowych. A jak powszechnie wiadomo, nie ma nic lepszego niż naturalne, ekologiczne warzywa i owoce z własnego ogródka.

Owoce na pamięć nie działają bezpośrednio, ale głównie dzięki swojej dużej zawartości składników odżywczych wpływających na funkcjonowanie organizmu – im lepszej jakości „paliwo” dostarczane mu co dzień, tym lepiej będzie działać!

Ćwiczenia na koncentrację

Prócz powyższych sposobów walki o pełne skupienie podczas pracy, warto również zainteresować się ćwiczeniami które mają za zadanie trenować umysł sprawiając, że o wiele łatwiej przyjdzie mu koncentrować się na wykonywanym zadaniu. Z czasem możliwe będzie również wykonywanie kilku zadań na raz, co dotychczas mogło kończyć się niepowodzeniem w nich wszystkich. Dostępne są liczne publikacje naukowe które wskazują bezpośrednio jak się skupić na wykonywanych czynnościach, i zmuszać swój mózg do wzmożonej pracy, jednocześnie bez większego wysiłku i utraty energii.

O autorze:
Aleksandra Karcz – pisarka,
autorka felietonów i artykułów lifestyle.
Absolwentka Akademii
Ekonomiczno Humanistycznej w Warszawie.

Źródło:

  • Agnieszka Forzpańczyk, Skuteczny trening skupiania uwag, wyd. Edgar, 2015r.