Pandemia zmieniła świat i życie ludzi. Nowa rzeczywistość nastąpiła nagle. Dostosowywać się do niej trzeba było bardzo szybko i dynamicznie. Dotknęło to każdą branżę, gałąź gospodarki i rodzaj działalności – w tym także sektor państwowy. Dziś, jak nigdy dotąd, na szeroką skalę stosowane są szkolenia dla administracji publicznej w formie zdalnej. Jak to wygląda? Jaka jest ich efektywność?

Edukacja zdalna na nowych polach

Szybkie i skuteczne zdalne kształcenie pracowników „budżetówek” stało się kluczowym zadaniem organizacji rządowych. Szkolenia dla administracji publicznej od zawsze były ważnym elementem pracy urzędników. Szczególnie jednak istotnym stał się ten wątek w czasach pandemii i ograniczeń społecznych, gdyż pracownicy administracji publicznej muszą być natychmiastowo informowani i edukowani na temat nowych zasad, nakazów, ograniczeń, itd. Muszą też szybko dostosować sposób wykonywania obowiązków do nowych wytycznych i pomagać obywatelom zgodnie z nową, dynamicznie zmieniającą się rzeczywistością.

Szkolenia te obecnie mogą odbywać się tylko (w zdecydowanej większości przypadków) za pośrednictwem Internetu – online. Zdalne zajęcia i warsztaty stały się jedynym sposobem ku temu, żeby przygotowywać pracowników administracji publicznej do wykonywania obowiązków służbowych we właściwy i efektywny sposób. Niezależnie zaś od sposobu i rodzaju zajęć, muszą być one spójne, merytoryczne i użyteczne.

Wirtualne szkolenia dla administracji publicznej mają swoje wady i zalety, o których warto pamiętać i brać pod uwagę, zarówno podczas organizacji, jak i uczestniczenia w tego typu eventach.

Atuty szkoleń online

· Powszechność i dostępność – każdy może uczestniczyć, będąc w dowolnym miejscu na ziemi. Trzeba mieć tylko sprzęt komputerowy oraz dostęp do Internetu.

· Oszczędność czasu i środków. Nie ma potrzeby przemieszczania się, odpadają zatem koszty i czas dojazdu. Oszczędza się również pieniądze na hotel, paliwo czy komunikację miejską. Dodatkowo, szkolenia internetowe cechują się niemalże nieograniczoną liczbą uczestników, dlatego uczestnictwo jest zazwyczaj tańsze, niż w przypadku szkoleń stacjonarnych (gdzie organizator musi zapłacić np. za salę, zużycie prądu, itd.).

Wady zdalnych szkoleń dla administracji publicznej

· Łatwość dekoncentracji – np. będąc w domu łatwo się rozproszyć, trudno utrzymać samodyscyplinę. Brak koncentracji obniża zaś zaangażowanie i motywację.

· Podczas szkoleń online możliwe są nieprzewidziane problemy techniczne, dlatego przed ich rozpoczęciem zawsze należy wszystko dokładnie sprawdzić. Pomoże to uniknąć sytuacji stresowych.

Co zrobić, żeby szkolenia dla administracji publicznej online były jak najbardziej skuteczne?

Jako osoby uczestniczące w szkoleniu, powinniśmy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które pomogą nam przeprowadzić cały proces gładko i skutecznie.

· Odpowiedni, formalny strój, komfortowe miejsce do pracy oraz dobre narzędzia techniczne dodadzą motywacji do nauki, pomogą się skupić i zaangażować.

· Uprzedzenie domowników – poinformowanie o godzinach szkolenia pomoże uniknąć przeszkadzania, rozpraszania – a tym samym podniesie skuteczność szkoleń.

· Notowanie, zadawanie pytań, podsumowanie. Nauka zdalna może być tak samo skuteczna, jak szkolenia stacjonarne. Należy tylko wykorzystać wszystkie możliwości, jakie daje wirtualna edukacja.